Obecnie gry wideo są na świecie bardzo popularne, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i wśród osób dorosłych. Warto jednak zastanowić się, czy granie w gry, które wymagają współpracy i kooperacji, mogą być w jakiś sposób przydatne?
W tym artykule odpowiemy na pytanie, czy gry operacyjne mogą być wykorzystywane, aby sprawdzić Twoje umiejętności społeczne? Sprawdzimy jaki wpływ mają gry wymagające współpracy i jak dzięki nim możesz rozwijać swoje relacje z ludźmi w pracy. A zatem zapraszamy do lektury!
Wpływ gier kooperacyjnych na skutki interpersonalne
Nie da się ukryć, że gry wideo czy granie w gry w casino online blik, mają wpływ na nasze życie codzienne, a co za tym idzie ma to także przełożenie na skutki interpersonalne. Przede wszystkim spędzanie czasu wolnego na graniu w gry, to rodzaj rozrywki, która nie tylko wyzwala przyjemność, ale także może pomóc w życiu codziennym, w pracy czy w stosunkach między ludźmi.
Zajmiemy się w tym artykule dwoma podstawowymi aspektami, pierwszym z nich będzie rozwijanie umiejętności współpracy, a drugim z nich będzie zarządzanie konfliktami i rozwiązaniami różnych problemów.
Rozwijanie umiejętności współpracy
Ważnym aspektem w życiu codziennym jest umiejętność współpracy. Dotyczy ona różnych poziomów jak:
- współpracy w szkole
- współpracy w pracy
- współpracy w domu rodzinnym
- współpracy w sporcie
- współpracy przy pomaganiu komuś, na przykład w wolontariacie
Właściwe korzystanie z umiejętności współpracy przydaje się w życiu. Na przykład grając w gry wideo musimy współpracować, aby zdobyć na przykład jakąś bazę lub zrealizować cel gry, a tym samym zdobyć cenne punkty lub pokonać przeciwników.
Tak samo na przykład uprawiając sport drużynowy, możemy przełożyć swoje umiejętności współpracy ze świata wirtualnego do świata realnego i także zdobywać mniejsze lub większe cele.
Jeśli czujesz aspiracje, aby zostać liderem w swoim zespole w pracy, to z pewnością umiejętność liderowania, a przy tym współpracowania z podwładnymi będzie Ci potrzebna. Gry kooperacyjne z pewnością ułatwią to zadanie i pomogą w osiągnięciu tego celu.
Zarządzanie konfliktami i rozwiązaniami
Oprócz umiejętności współpracy z innymi ludźmi ważnym aspektem i umiejętnością, której można się nauczyć grając w gry kooperacyjne, jest zarządzanie konfliktami i rozwiązywanie różnych problemów.
Ten rodzaj gier wymaga rozwiązywania różnych problemów, a także konfliktów, bo nierzadko zdarzają się konflikty wśród graczy jednej drużyny podczas danej rozgrywki w grze. Dlatego też na podstawie tych doświadczeń wirtualnych grach, możemy podobnie postępować w przypadku rozwiązywania problemów i zarządzania konfliktami na co dzień. Czy to w pracy, czy w domu, szkole albo z dziećmi.
Gry kooperacyjne a rozwój empatii i współpracy innych
Z pewnością granie w gry kooperacyjne wpływa na rozwój empatii i współpracy z innymi ludźmi. Oczywiście wszystko zależy od natury i charakteru danego człowieka. My skupimy się w tym artykule na dwóch ważnych aspektach, które dotyczą rozwoju empatii w odniesieniu do liderowania oraz pracy zespołowej.
Praca zespołowa i liderowanie
Wiadomo, że nie każdy może zostać liderem, ale dla tych, którzy widzą siebie na przykład w pracy na tego typu stanowiskach, jak team leader, kierownik, dyrektor czy w końcu szef własnej firmy, to możliwość doskonalenia umiejętności współpracy zespołowej oraz liderowania przy pomocy gier kooperacyjnych będzie istotna.
Jeśli gracze, z którymi gramy w grach wideo lubią z nami współpracować, a przede wszystkim wybierają naszą osobę na lidera z różnych powodów, to oznacza, że darzą nas zaufaniem i szacunkiem. Jako liderzy powinniśmy umieć mądrze zarządzać swoimi podwładnymi, a do tego potrzebna jest empatia, bo każdy człowiek inaczej reaguje na pochwały czy na upomnienia.
Dlatego trzeba być w tej kwestii bardzo delikatnym, a granie w kooperacyjne gry z pewnością nam w tym może pomóc. To tam możemy się w szybki sposób nauczyć, jak liderować w grupie albo jak pracować zespołowo dla drużyny dla osiągnięcia konkretnych celów wynikających z gry.
Praktyczne zastosowanie umiejętności zdobytych w grach
Jak zatem zastosować praktycznie umiejętności zdobyte w grach, które wymagają współpracy? Przede wszystkim umiejętności kooperacji, które są wymagane w tego typu grach, można śmiało przełożyć do swojej pracy codziennej, jeśli na przykład pracujemy w zespole lub w jakiejś korporacji, która wymaga od nas kontaktów z innymi pracownikami.
Z pewnością umiejętności komunikacyjne są także ważne, a gry wymagające współpracy poszerzają nasze umiejętności w tym zakresie. Zwłaszcza jeśli gramy z innymi lub przeciwko innym graczom z całego świata, to z pewnością w ten sposób szlifujemy języki obce, w tym głównie język angielski.
Jeśli w pracy posługujemy się także tym językiem obcym z innymi pracownikami lub klientami, to na pewno taka przydatność wzmocni naszą pewność siebie w płynnej komunikacji w języku obcym. Władanie językiem obcym przyda nam się także kiedy wyjeżdżamy gdzieś w celach służbowych lub w wolnym czasie za granicę.
Jeśli z kolei mamy aspiracje na bycie liderem w pracy lub na przykład w wolontariacie, to możemy się sprawdzić liderując w zespołach lub drużynach w grach wymagających współpracy. Dzięki temu możemy zobaczyć, czy w pracy także będziemy mogli zostać w przyszłości liderami zespołów, kierownikami czy szefami większych działów. A taki rozwój z pewnością przyniesie same korzyści.
Dlatego też warto już teraz spróbować swoich sił w grach kooperacyjnych i przekonać się na sobie, jak posiadane w nich umiejętności można wykorzystać w pracy lub społeczeństwie.