Gry wideo są teraz bardziej popularne niż kiedykolwiek. Kupują dla nich konsole, instalują je na komputerach i tabletach, są dostępne dla każdego przez całą dobę – wystarczy wyjąć smartfon z kieszeni. Dlatego naukowcy poświęcają wiele uwagi badaniu konsekwencji i skutków działań w grach wirtualnych.
Elementy gry komputerowej
Świat gier ma znaczący wpływ na społeczeństwo jako całość. W USA gry komputerowe są już utożsamiane ze sztuką, pojawił się e-sport. To cały system składający się z wielu elementów. Wszystkie gry wideo składają się z 3 głównych elementów:- Tło to środowisko, w którym rozwija się fabuła, jego warunki, czas i miejsce;
- Rozgrywka;
- Akompaniament muzyczny.
Te 3 elementy stanowią podstawę każdego wirtualnego wypoczynku. Twórcy starają się stworzyć unikalne i ekscytujące scenariusze, aby użytkownik czerpał maksymalną przyjemność z gry.
Gry relaksują i łagodzą stres
Podczas gry człowiek jest skupiony na osiągnięciu celu – jest nastawiony na sukces i nagrodę, a jego mózg intensywnie wytwarza hormon dopaminę, który wywołuje wiele przyjemnych doznań (można je krótko i schematycznie opisać jako przyjemność i przyjemne podniecenie w oczekiwaniu na sukces).Hazard możliwie najsilniej stymuluje produkcję dopaminy. Ciągłe napięcie i możliwość dużej wygranej sprawiają, że gracz doświadcza wyjątkowych emocji. Jeżeli pragniesz takich wrażeń to śmiało odkryj nowe kasyna na rynku i zanurz się w pełni w świat emocji i rozrywki. Przy takim czasie wolnym produkcja dopaminy znacznie wzrasta.
Dopamina ma również inne skutki – coś w rodzaju skutków ubocznych, ale nie mniej przydatnych niż te główne. Na przykład pod jego wpływem łatwiej jest przełączać się między zadaniami i zmieniać rodzaje czynności.
Radość, zdrowe podekscytowanie i uniesienie, jakich doświadczają gracze podczas gry, to także doświadczenia czysto pozytywne. Gry ułatwiają interakcję z innymi ludźmi
Panuje stereotypowe wyobrażenie o graczach jako o samotnikach, którzy całymi dniami przyklejeni są do krzeseł, cierpią na mnóstwo kompleksów, są spięci i wycofani, nie potrafią nawiązać kontaktów w realnym świecie – czyli doświadczają katastrofalnych problemów z socjalizacją . Tak naprawdę wielu psychologów zapewnia, że gry komputerowe pomagają wielu osobom pokonać bariery społeczne w komunikowaniu się z nieznajomymi, nawet wirtualnymi.
Masowe gry RPG, rozgrywane zbiorowo i online, jednoczą graczy w zespoły, zmuszają do współpracy na rzecz wspólnego zwycięstwa, poszukiwania wspólnego języka, budowania pozytywnej komunikacji i interakcji w zespole (nawet jeśli jest to wirtualny). Stosowanie ducha zespołowego i praca dla wspólnego dobra to doświadczenie psychologiczne przydatne dla osób w każdym wieku, niezależnie od tego, jak bardzo są zintegrowane ze społeczeństwem.
Poprawia pracę mózgu
Opracowanie zwycięskiej strategii zmusza nasze mózgi do pracy tak samo, jak gra w szachy. Gracz musi rozwiązać wiele logicznych problemów i myśleć nieszablonowo. Takie zajęcia rozwijają krytyczne i twórcze myślenie, pamięć, koncentrację, inteligencję i zdolność szybkiego reagowania.Niektóre gry opierają się na łamigłówkach lub problemach matematycznych. Takie gry są odpowiednie nawet dla dzieci, ponieważ w pewnym stopniu można je uznać za edukacyjne. Mówiąc o nich. Gry edukacyjne cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci i ich rodziców, jak i wśród pedagogów z całego świata. Dzieciom łatwiej jest nauczyć się jakiejkolwiek wiedzy, jeśli nauka jest powiązana z grą i ulubionymi postaciami. Dzięki grom komputerowym nauka języków obcych, matematyki, a nawet śpiewu i tańca staje się znacznie łatwiejsza i ciekawsza.
Symulator życia
Istnieją gry symulacyjne, które symulują cały cykl życia lub jakiś indywidualny proces życiowy. Aby jednak odczuć korzyści płynące z gier komputerowych, nie trzeba zanurzać się w pełną symulację. Istnieją gry, które pozwalają doskonalić umiejętności potrzebne w prawdziwym życiu bez takiego zanurzenia.Istotą większości gier sieciowych, szczególnie strategicznych i FPS, jest rywalizacja z innymi graczami. Nawet w grach, w których nie można bezpośrednio zaatakować przeciwnika, rywalizacja i rywalizacja pozostają na pierwszym planie: jeśli starasz się być lepszy od kogoś, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał być lepszy od ciebie. Jeśli nawet stary symulator piłki nożnej firmy Atari, wydany w 1994 roku, jest przesiąknięty duchem rywalizacji, zmuszającym do stania się silniejszym, szybszym, obliczania kombinacji i dążenia do zwycięstwa, to co z nowoczesnymi grami!
W warunkach ostrej rywalizacji w grach możesz znaleźć nie tylko przeciwników, ale także graczy, którzy mogą chwilowo stanąć po twojej stronie i ci pomóc. Zalety gier komputerowych są tutaj oczywiste: w rzeczywistości w grze pojawiają się te same ludzkie cechy i sytuacje, które mogą wystąpić w prawdziwym życiu, ale tutaj są one wyraźniej wyrażone i nie mają tak ważnych konsekwencji.